poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Światło we wnętrzu

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ważną rolę pełni odpowiednie dobranie źródeł światła we wnętrzu? Szczególnie w nadchodzące już niestety, coraz dłuższe jesienne wieczory... Dobrze dobrane oświetlenie potrafi wyczarować ciepłą i przytulną atmosferę, ożywić pomieszczenie i wyeksponować najbardziej dekoracyjne elementy.
Kuchnia

W kuchni sprawa jest dość prosta: niezastąpione będą listwy z oświetleniem zamontowane pod górnymi szafkami. Dodatkowo górne oświetlenie, jeśli będziemy potrzebować mocnego światła na przykład do sprzątania.
Dobrym i dość popularnym rozwiązaniem są lampki halogenowe wmontowane w podwieszany sufit. 

Jadalnia

Oświetlenie nad stołem powinno być dość mocne, aby dobrze widzieć to, co znajduje się na stole, ale jednocześnie nie może oślepiać siedzących przy nim osób. Dobrze sprawdzają się klosze o kształcie półkuli, i wszystkie takie, które osłaniają źródło światła od boku, jednocześnie kierując je w dół.


Jeśli stół jest duży, będziecie potrzebować dwóch lub nawet trzech lamp, aby dobrze go oświetlić. 


Zdaje się, że takie lampki biurkowe montowane w kreatywny sposób (na ścianie, a nawet na suficie) są teraz bardzo IN :)


Bardzo podobają mi się oświetlone witrynki z wyeksponowanym szkłem i porcelaną. Są nie tylko piękne, ale też praktyczne - wyobraźcie sobie romantyczną kolację przy świecach i delikatnym oświetleniu płynącym z witrynki stojącej nieopodal stołu ;)Salon

W salonie sprawa z oświetleniem jest nieco bardziej skomplikowana. Pełni on wiele funkcji, więc będziemy w nim potrzebować wielu źródeł światła. Oglądanie telewizji - potrzebujemy delikatnego, rozproszonego światła, najlepiej z lampki stojącej nieopodal sofy. Reszta lamp może być wyłączona.


Przyjmujemy gości i chcemy niezobowiązującej, relaksującej atmosfery: przyda się ta sama lampka blisko sofy, jednak możemy włączyć też inne źródła światła: witrynę w jadalni, punktowe oświetlenie obrazów lub grafik na ścianie.


Do popołudniowego czytania naszej ulubionej powieści najlepiej będzie się nadawać punktowa lampka przy sofie czy fotelu.

Ponieważ salon zwykle jest największym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, potrzebujemy dość mocnego, głównego oświetlenia na potrzebę rodzinnych bardziej oficjalnych spotkań, czy po prostu sprzątania.

Przyda się również boczne, punktowe oświetlenie zawartości ścian ;)


Możemy też oświetlić naszą biblioteczkę :)

Jeśli w salonie stoi nasze biurko, oczywiście nie możemy zapomnieć o lampce biurkowej.


Sypialnia

W sypialni potrzebujemy oczywiście małych lampek po obu stronach łóżka. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie muszą to być tradycyjne stołowe lampki stojące na nocnych stolikach ;)Nie muszą też być identyczne po obu stronach łóżka ;)


W sypialni przyda się też główne źródło światła - chociażby po to, aby móc je zapalić wchodząc do niej wieczorem. Dobrze będzie wyglądał elegancki żyrandol, jednak jeśli jesteście fanami minimalistycznych wnętrz, goła żarówka też będzie ok ;)Mówiłam już, że nietypowo zamontowane lampki biurkowe są bardzo modne? ;)

Uff... to już koniec :) Gratuluję, jeśli dotrwałeś aż do tego momentu! Która aranżacja Ci się najbardziej podoba? Co myślisz o roli oświetlenia we wnętrzu?

1 komentarz:

  1. o, takie duże otwarte przestrzenie i dobre naświetlenie to coś, co lubię. Sama popełniłam błąd i wybrałam lampę do swojego pokoju sugerując się wyglądem - i okazała się być za ciemna. Muszę pomyśleć o jakimś dodatkowym oświetleniu.
    A białe meble mi się marzą od dawien dawna :D

    A co do ubrań - tylko wszystko z umiarem, bo jak widzę że ktoś chodzi taki pościskany i ledwo dopięty w S/XS to aż się nie chce wierzyć, że komuś jest w tym wygodnie. Lepiej kupić większe a lepiej leżące :D

    OdpowiedzUsuń