czwartek, 29 sierpnia 2013

Ściana z grafikami: wybór ramek i kolejne zestawienia

Do zamontowania ramek na ścianie należy podejść z głową :) w końcu wywiercamy otwór w ścianie, więc lepiej kilka razy się zastanowić, jak chcemy rozmieścić naszą galerię na wybranej ścianie, żeby potem nie trzeba było zaklejać gipsem niepotrzebnych dziur.

Świetne infografiki na ten temat zrobiła Wiola z bloga http://interiorspl.com/ (którego swoją drogą serdecznie Wam polecam!).


Są różne metody zestawiania ramek. Jedne inspirowane perfekcyjną symetrią, inne prezentujące harmonijny nieład. Jednak zawsze należy kierować się jakimś planem, bo jak będziemy wieszać ramki zupełnie przypadkowo, efekt może się okazać mało zadowalający. Polecam Wam przed wywierceniem otworów poprzyklejać na ścianie taśmą (np. malarską) obrysy ramek (należy wymierzyć wcześnie ramki i przygotować paski taśmy odpowiedniej długości). W ten sposób zobaczycie efekt Waszego planu, który z łatwością będzie można zmienić.
Jeszcze innym sposobem jest zamontowanie listew do ramek, o których pisałam już przy okazji posta o pomysłach na przechowywanie książek. Na takiej listwie możemy się pokusić o przestrzenną aranżację grafik: większe plakaty z tyłu, mniejsze oparte o nie z przodu, grafiki mogą lekko na siebie zachodzić (albo nawet całkiem na siebie zachodzić – wybór należy do Was!).  Taka listwa ma mnóstwo zalet: możemy przestawiać ramki ile razy nam się podoba, ograniczamy też ilość otworów do nawiercenia (za co nasz mężczyzna będzie nam wdzięczny :P).
Wybór ramek
Polecam Wam ramki w stonowanych kolorach: biel, szary, czarny, srebrny. Na pewno długo nie wyjdą z mody, bo stanowią pewnego rodzaju klasykę. Moim zdaniem ładnie wyglądają delikatne, dość cienkie ramki. Najlepiej wybrać ramy z drewna, listewek, płyty pilśniowej lub aluminium. Będą bardziej estetyczne i trwałe niż ramki plastikowe. IKEA w swojej ofercie ma dostępne różne wielkości w dość przystępnych cenach.

Wydruk grafik
Wybrane obrazki możemy wydrukować na własnej drukarce, lub oddać je do punktu ksero. Polecam wydruk na papierze nieco grubszym i lepszej jakości niż normalnie oraz ustawienie na drukarce najlepszej jakości wydruku.  Innym sposobem jest potraktowanie grafik jako zdjęć i oddanie ich do wywołania u fotografa. Pamiętajmy jednak, że większość znalezionych w Internecie inspiracji jest dość małej rozdzielczości i nadaje się do wydruku w rozmiarze 13 x 18 cm, a już maksymalnie 15 x 21 cm. Jeśli chcecie mieć w swojej galerii większy plakat, polecam zakup gotowego np. 

Moja propozycja #2 "Black&White with a pop of pastels"
 

 Propozycja #3 "Colorful & Crazy"


Muszę przyznać, że świetnie się bawiłam, zestawiając te grafiki. Dajcie znać który zestaw widzielibyście na swojej ścianie ;)

1 komentarz:

  1. Marzą mi się takie grafiki, niestety mam za małe mieszkanie i niebardzo mam gdzie to wszystko wieszać ;)

    OdpowiedzUsuń